Teams


VICTORIAN PREMIER CRICKET

The teams below are as advised by the clubs on Thursday evening. There are likely to be changes prior to the teams taking the field at the weekend.



 

MEN'S FINALS - SATURDAY 14 & SUNDAY 15 MARCH 2020 &


WOMEN'S SEMI FINALS - SUNDAY 15 MARCH

 

 
 
BOX HILL


 


CARLTON


1st XI: Gulbis (c), Stepien, Smyth H, Pottabathini, McKenna, Ross, Harvey, Wilson, Crone, O'Sullivan, Stevenson.
2nd XI: Pettitt, Mattsson, Poppa, Scheepers, O’Shea, Pell, Sheahan, Branston, Woods, Thavarajah, Culvenor (c).
3rd XI: Tracey, Corby, Mileto, Matthews, S Connop (c), Lemire, Dudding, Bienvenu, Cook, Trenwith, Marchant, Crowe.
4th XI: Hurley, Braniff, Starr, Mills, Shaikh, Petsinis, L Connop, Kumar, Morrow, Line, Vine (c), Boulton.


DANDENONG

 

 


ESSENDON

 
1st XI: M Hill (c), Seymour, Ayre, Willet, Rutland, Stingel, Molloy, Toohey, Doric, Bowe, McClure.

 


ESSENDON MARIBYRNONG PARK

 

 


FITZROY DONCASTER

 
2nd XI: Jones (c), Grace, L Smith, Trevenen, Ellingworth, Simondson, Jephcott, Z Macciocca, Shivakumar, K Smith, Clarke, Blyth.

 

 


FOOTSCRAY

 
1st XI: D Kight (c), Underwood, Brasher, Russ, Dean, Sartori, Muirhead, Winter-Irving, Dixit, Buckingham, Koch.
2nd XI: Jones (c), Pereira, Caulfield, S Harris, Kight, Wright, Beniwal, Birthisel, Price, Barnewall, Roosenboom.
3rd XI: Burton (c), Keyt, Raniolo, Gleeson, Tidyman, Doherty, Hughes, Jackson, Watt, Vine, Aggelis, Faiyaz.
4th XI: Collinson (c), Sathaar, Maiorano, Markovski, M Harris, McSweeney, Dixit, Gishan, Wilson, Chaudhari, Tonks, Sakkas.




GEELONG


3rd XI: Rodgers (c), Helwig, N Donazzon, Kremer-Slevin, Stow, Slater, Brown, Courtney, Garner, Riding, Collins, Z Donazzon.
4th XI: Van Den Nouwland (c), Le Maistre, Ronan, Croft, Hill, Evans,Tattersall, Eldridge, Ruddell, Neate, Drenovac, Hunt.

 
 


MELBOURNE

 
1st XI: White (c), M Brown, Buchanan, Coleman, Elliott, S Harper, J Harper, O'Neill, Thomson, Tremain, Williamson.
2nd XI: Petricola (c), de Lange, Griffin, Halbish, Holmes, Jackman, Koop, Lill, Smith, S Sturrock, W Thompson.
4th XI: From Benson (c), Cesaro, Cheesman, Frawley, Hyslop, A McCooke , S McCooke, Meehan, Pastras, Saddiq, T Thompson, Tucker

 


MELBOURNE UNI

 
1st XI: McNeil (c), Borgas, Gregory, P Hatzoglou, Martignago, McKenna, Reid, Scammell, Stafford, Yaksender, Young.
2nd XI: Simpson (c), Bett, Croes, Emms, Haseeb, M Hatzoglou, Hutton, Iqbal, Mawien, McLaughlan, Rolfs.
3rd XI: Savill (c), Domann, Dooley, Durrant, Horn, Molden, Ritchie, Roughsedge, Skinner, Stevenson, Warren, Zanoni.

 


MONASH TIGERS

 
2nd XI: Connor (c), Carroll, Cross, D’Rozario, Goodman, Keast, Moon, Padmanabhan, Pednekar, Sleeman, Trevethan, Viccars.
4th XI: Walsh (c), Arora, Becker, Cowling, Gell, Gore, Katarey, Martinus, McDonald, McGrath, M Parker, C Stow.

 


NORTHCOTE

 

 
1st XI: B Baker (c), Phelan, Sundberg, Harbinson, S Taylor, Rushton, O’Sullivan, Abbatangelo, Medew-Ewen, Edwards, Short (12th Crispe, 13th J Lalor.
3rd XI: Valentine (c), Campbell, Ruaro, Rennie, Russell, Strangio, Mikedis, Field, Conlin, B Pereara, A Crick, Vasan (13th Brennan, 14th N Pereara.

 


PLENTY VALLEY

 



PRAHRAN

 



RINGWOOD


WP2: Loughnan (c), Walters, Harris, Rule, Doevelaar, Petty, Abhyankar, Landi, McLaughlin, Sheedy, Lynch, Osborn.
3rd XI: Roberts (c), Corcoran, Eustance, Henderson, Humphries, Lester, Ludgater, Masters, Peters, Ramkumar, Walker, Wynne.

 

 


ST KILDA