Share:
 

Round Results

Season 
Round 
Grade 
Dates Home Team   Away Team Venue
30 Nov 19
7 Dec 19
Dandenong
8/275(dec) EJ Newman 60 PE Cassidy 41* C Edgeworth 36 BS Forsyth 34 T Donnell 31 S Randiv 30 J Nanopoulos 28  N Sathyajith 4/67 P Patil 3/82
def Kingston Hawthorn
166 R Dhindsa 72 N Sathyajith 50  S Randiv 3/50 J Nanopoulos 2/21 L Scott 2/27 GE Seneviratne 2/39
and 97  S Randiv 4/31 GE Seneviratne 3/25 L Scott 2/19
Shepley Oval 
30 Nov 19
7 Dec 19
Essendon
225 J Seymour 85 I Willett 36  D Russ 3/17 J Koch 3/32
def by Footscray
270 D Kight 51 DJ Sartori 46 D Russ 26  J Seymour 5/58 M Doric 4/65
Windy Hill 
30 Nov 19
7 Dec 19
Fitzroy Doncaster
374 ZT Elliott 163 PJ Dickson 59 GJ Maxwell 51 N Vardi 32  FS Organ 3/58 BJ Symons 3/69 JL Conroy 2/65
def Frankston Peninsula
190 CA Dew 46 BJ Eccles 43* BJ Symons 27  HS Goad 4/34 GJ Maxwell 3/42 E Alavi 2/21
Schramms Reserve #1 
30 Nov 19
7 Dec 19
Geelong
273 BL Couch 73* M Reid 63  S Harbinson 5/70 M Edwards 2/41 J Medew-Ewen 2/71
def by Northcote
5/276 M O'Sullivan 130 B Baker 54* S Taylor 26  D McGlinchey 4/95
Geelong Cricket Ground 
30 Nov 19
7 Dec 19
Melbourne University
4/314(dec) A Yaksender 115 AJ Gregory 113* AP Young 46 HS Emms 27  MR Hennig 2/50
def St Kilda
157 AJ Crosthwaite 80  M Stafford 8/53
and 0/37  
University Main Oval 
30 Nov 19
7 Dec 19
Melbourne
7/324(dec) MJ Buchanan 125* B Thomson 59 M Jackman 44* K Elliott 28 J Harper 25  WJ Sutherland 3/77 SP Seymour 2/40
def Prahran
125 SP Seymour 37  K Elliott 3/45 M Jackman 2/18 W McGillivray 2/33
and 2/148 J Billington 77* JC Hancock 25*  
Albert Ground 
30 Nov 19
7 Dec 19
Monash Tigers
7/196 DJ Matarazzo 57 T Goodman 39* S Mills 31  HS Ali 3/75 TG Waring 2/31 SG McNicholl 2/52
def Greenvale Kangaroos
195 MG Edwards 48 K Silva 35 CJ Hayes 29  M Perry 4/42 MG Berryman 2/34
Central Reserve North 
30 Nov 19
7 Dec 19
Ringwood
9/258(dec) JW Toohey 57 DA King 55 JM Freeman 47 TF Rogers 42  XA Crone 5/49 EP Gulbis 2/50 EC O'Sullivan 2/70
drew Carlton
8/244 B Stepien 92 NJ Ross 43 LJ McKenna 35 HJ Smyth 33  MF Fotia 2/69
Russell Lucas Oval 
30 Nov 19
7 Dec 19
Casey-South Melbourne
301 MT Wallace 77 JN Wyatt 47 N Lambden 43 AG Fernando 33 J Hammond 30  AK Smith 6/85 KJ Jamieson 2/43
def by Camberwell Magpies
315 TV Russ 135 SF Hill 63 S Bhargave 53  N Lambden 3/75 J Hammond 2/38 JN Fry 2/46
Casey Fields No. 4