Share:
 

Teams


VICTORIAN PREMIER CRICKET

The teams below are as advised by the clubs on Thursday evening. There are likely to be changes prior to the teams taking the field at the weekend.


SEMI FINALS - SATURDAY 23 & SUNDAY 24 MARCH 2019

 
CAMBERWELL MAGPIES
2nd XI: From Dwyer (C), Bhargave, Bridle, Di Stefano, K Jamieson, Mays, McComb, J Murphy, Newell, K Prior, Scholz, Singh, Thewlis, Wiseman.

 

CARLTON
4th XI : Vine, Mills, Money, Marchant, L Connop, Trenwith, Edwards, Branniff, Cook, Mileto, Shaikh, Pettitt.

 

DANDENONG

 

ESSENDON
1st XI: McKay (C), Ayre, Seymour, Galeotti, Hill, Willett, Shellie, Conway, O'Donnell, Doric, Bowe.
2nd XI: Johnstone (C), Rutland, L Molloy, Stingel, J Ryan, Perera, Toohey, Novacek, Warrick, Ahmed, Lucas.
4th XI: Davies (C), King, White, Vernon, Nankervis, Deasy, Philips-Williams, Camuncoli, Hussain, Adams, Lewis, Thapa, Crabb.

 

FITZROY DONCASTER
1st XI: Alavi (c), Vardi, Banthorpe, Lawford, Rudd, Moore, S Elliott, Korkolis, Bremner, Dickson, Fletcher.

 

FOOTSCRAY
3rd XI: Stu Wilson (c), Clements, Donazzon, Gleeson, Harris, Moazzem, Grubb, McSweeney, Jackson, Stew Wilson, Sakkas, Aggelis.

 

MELBOURNE
4th XI: Benson (c), M Cesarios, Cesaro, Frawley, Giese, Gordon, D Hasenkam, Hyslop, Leadbeater, S McCooke, C Sturrock, Tucker.

 

MELBOURNE UNI
2nd XI: Simpson (c), Bett, Clements, Croes, Haseeb, P Hatzoglou, Hutton, Roughsedge, Stafford, Van Der Merwe, Yaksender, Ritchie (12th).
3rd XI: Savill (c), Durrant, Emms, Hatton, Horn, James, Kennedy, Kleanthous, Skinner, Stockley, Young, Zanoni, Browning (13th).

 

MONASH TIGERS
1st XI: Sartori (c), Baxter, Berryman, Edwards, Fraser-McGurk, Humphries, Matarazzo, O’Connell, Perry, Taylor, Vadlja, Sleeman.
4th XI: Iverson (c), Arora, Attanayake, Carroll, Fuller, Kapukotuwa, Khattak, MacGregor, Tait, Tellis, Treloar, Walsh.

 

NORTHCOTE
3rd XI: Ryder (c), Hancock, Crick, Cootee, Gedge, Walker, Field, Nixon, Contos, Gaynor, Strangio, Larkey, N Valentine (13th), B Pereara (14th), J Koduru (15th).

 

RINGWOOD
3rd XI: Campbell (c), Ludgater, Ervine, Wynne, Peters, Adamson, Roberts, Masters, Hayes, Carter, Walker, Corcoran.

ST KILDA

2nd XI: Powell (c), Laubscher, Cunnington, D Meddings, Munday, De Iacovo, McConchie, Rayner, O'Brien, Hennig, Earney, Sellenger (12th).